So, 03/02/2024 - 22:33

V poslední době se mě pár lidí ptalo, jestli se nebojím umělé inteligence, že už prý umí i malovat obrazy, prý jí stačí jen říct a „jede hrozný bomby“.


„Inu jsem se nad tím zamyslel a musím říct upřímně, že nebojím. Svojí kreativitu a tvůrčí sílu jí nesvěřím, zkratky nehledám a inspirace mám víc než dost.“


Když to vezmu obecně, tak všechny stroje jsou lepší než člověk – auta jezdí rychleji, bagry kupou rychleji, čerpadla čerpají rychleji.. AI umí napsat knihu, složit skladbu a kdoví co ještě určitě rychleji než člověk, ale klíče od všech strojů vlastní člověk a je jenom na každém z nás, jak si je pustíme k tělu a jakou práci jim zadáme.

Pá, 01/12/2024 - 22:49

Dostavěli jste svůj vysněný dům nebo koupili nový byt, vybavili ho krásným nábytkem a pohled na prázdné zdi vám přijde trochu fádní? Sběratelé umění a fanatici do obrazů tenhle článek asi nečtou, protože toto téma neřeší, ale normální smrtelník má několik možností, jak zaplnit bílé stěny.
 

Estetika

Estetika neboli cit pro krásu je z mého pohledu důležitý prvek v životě lidském a zabývali se jím takoví velikáni jako Platón či Aristoteles. Pro mě osobně je krásno ukryté v umění potravou pro duši, něco povznášejícího, co člověka nabíjí a vnitřně rozechvívá. Na druhé straně spektra vnímám něco, co bych označil jako kýč – něco plochého, prvoplánového, co nemá hloubku, a i když to ve Vás vzedme vlnku emocí, tak je zase rychle pryč. Věnujte proto prosím i výběru obrazů náležitou pozornost, mohou Vás každý den těšit a povzbuzovat nebo Vás naopak nechají chladným a za chvíli Vás začnou štvát.